Systém zvaný eRecept slúži k predpisovaniu liekov elektronickou formou. Od roku 2018 je eRecept povinní pre všetkých predpisujúcich lekárov. Tí pritom môžu pre vystavovanie eReceptu využívať jednak webovú, tak aj mobilnú aplikáciu.

Okrem Slovenska je elektronické predpisovanie liekov zavedené aj v mnohých veľkých a ľudnatých krajinách, napríklad v Spojených štátoch amerických, Spojenom kráľovstve, v Austrálii, v Kanade, v Indii či v Rusku.

Ako prebieha vystavenie a predanie eReceptu

eRecept nahrádza klasický papierový predpis lieku. Aby vám lekár mohol eRecept vystaviť musí sa zaregistrovať v systéme eZdravie, kde si vybaví tzv. elektronický preukaz zdravotníckeho pracovníka (ďalej ePZP). ePZP nahradí pečiatku a podpis lekára a umožní mu prístup ku karte pacienta. 

Po tom čo zadá lekár rodné čislo pacienta, okamžite zistí zdravotnú poisťovňu pacienta a tiež o informáciu, či sa jedná o dlžníka alebo nie. Lekár zároveň zistí aj informáciu o tom, aké ďalšie lieky má pacient predpísané a môže ich upozorniť na prípadnú nežiadúcu interakciu s novo predpísaným liekom.
 

Ako vyzdviznúť eRecept

Na vydanie lieku už nie je potrebné mať papierový recept. V lekárni pacient predloží svoj preukaz poistenca alebo občiansky preukaz s elektronickým čipom. Lekárnik zadá rodné číslo (prípadne BIČ) pacienta do systému eZdravie a okamžite mu zobrazí všetky predpísané doposiaľ nevydané lieky pacienta (prípadne zdravotnícke pomôcky alebo dietetické potraviny)

Tip: Viete, že eRecept nemusí vyzdvihovať osoba, ktorej ho lékar predpísal? Aby ste však mohli vyzdvihnúť lieky blízkej osobe, musíte uviesť buď rodné číslo pacienta prípadne predložiť jeho kartičku poistenca. To však neplatí pre určité skupiny liekov (napríklad psychotropné látky apod.).

Ako dlho má eRecept platnosť

Klasický eRecept na bežné lieky má platnosť sedem dní. To neplatí pre antibiotiká má platnosť 3 dni a chemoterapeutiká, kde je platnosť iba päť dní. eRecept vystavený na pohotovosti platí najdlhšie jeden deň nasledujúci po vystavení eReceptu. Doba platnosti udržiavacieho eReceptu platí pol roka.

Platnosť eReceptu beží odo dňa jeho vystavenia, pričom sa počítajú aj víkendy a sviatky. Predĺžiť platnosť eReceptu môže lekárnik v prípade, že v momente výdaja eReceptu nie je v lekárni k dispozícii dostatočný počet balení predpísaného lieku a ten zároveň nemôže byť rýchlo objednaný či obstaraný. V takomto prípade lekárnik eRecept zablokuje až do doby naskladnenia lieku.

Pre chronických alebo dlhodobo chorých pacientov existuje možnosť využitia tzv. opakovaného eReceptu s platnosťou až 1 rok. Pacient si nemusí dávať predpisovať liek zakaždým. Recept vystaví lekár len raz s možnosťou opakovania tak, že presne určí koľko lieku sa má vydať pacientovi na jeden výber, koľko dní musí uplynúť medzi výbermi a aj počet možných výberov.  Po uplynutí stanovenej doby medzi jednotlivými výbermi sa automaticky liek zobrazí medzi nevydanými predpísanými liekmi v systéme eZdravie, ktoré lekárnik uvidí vždy po identifikácii pacienta (ako sme uviedli vyššie)

Ako ušetriť za nákup liekov

Že lieky, ktoré nie sú na predpis možno bez problémov kúpiť online, je vám už pravdepodobne známe. Viete ale, že za ich nákup môžete výrazne ušetriť?

Ak lieky kúpite vo vašej obľúbenej lekárni preklikom cez Refundo.sk, dostanete formou cashbacku časť utratených peňazí späť na účet. Odmenu vám nepripíšu lekáreň, ale práve Refundo.sk. Nakupovaním s cashbackom tak možno za rok ušetriť aj 1 000 eur za rok. Prečítajte si, ako cashback funguje. Cez Refundo.sk sa dá nakupovať prakticky vo všetkých veľkých online lekárňach, kam patrí napríklad DrMax.sk, Pilulka.sk, BenuLekáreň.sk či MojaLekáreň.sk. Môžete si tak vybrať, ktorá lekáreň má liek najlacnejší alebo kde dostanete za váš nákup najvyššiu cashback.