Len veľmi málo jedincov afty nikdy nemali. Tieto veľmi bolestivé malé vredíky dokážu veľmi znepríjemniť život. Vyskytnúť sa môžu prakticky kdekoľvek v ústnej dutine, najčastejšie sa ale objavujú na jazyku, pere, ďasne, v krku alebo na vnútornej strane úst. Niekedy sa vytvorý jeden aft, ale niekedy ich je viac.

Veľkosť aftov býva rôzna, väčšinov však nie sú väčšie ako napríklad špendlíková hlavička. Problém s aftami v drtivej väčšine prípadov odoznie v priebehu niekoľkých dní a nezanechá po sebe stopy. Známe sú aj prípady veľkých aftov, ktoré vydržia aj týždne a zanechajú na ústnom tkanive jazvy. Každopádne afty sa objavujú opakovane a na nasledujúcich riadkoch si povieme ako vznikajú a ako sa ich čo najrýchlejšie zbaviť.

Príčina tvorby aftov

Ako afty vznikajú? Na túto otázku zatiaľ stále neexistuje spoľahlivá odpoveď. S najväčšou pravdepodobnosťou súvisí výskyt aftov so zníženou imunitou a taktiež s hormonálnymi zmenami v organizme. Veľmi často sa teda afty vyskytujú u žien v období okolo menštruácie.

Ďalšími dôvodmi môže byť fajčenie, stres či nedostatok železa, kyseliny listovej a vitamínu B. Taktiež strojček či zubné protézy môžu k tvorbe aftov prispieť.

Čo na afty funguje?

Aftov sa dá zbaviť pomocou ľudových postupov či pomocou voľne predajných liekov. Rovnako ako nie je presne známa príčina vzniku aftov, nie je ani konkrétna a jednoznačne fungujúca liečba. Je potrebné vyskúšať viac prístupov, niektorý na vás určite bude fungovať.

Medzi ľudové rady patrí cmúľanie kocky ľadu, kloktanie odvaru z harmančeka, cibule či propolis. Ďalšími prostriedkami sú roztok z šalvie, oregána, rebríček či arnika horská.

Štandardne sa však afty liečia pomocou vitamínov či lokálnych gelových anestetík. Najoblúbenejšími liekmi na afty sú Urgo, Herbadent, Kamistad, Lips a mnoho ďalších. Pomáhajú aj Cemio alpské pastilky.

Predchádzať aftom sa dá pomocou dodržovania ústnej hygieny. Používajte desinfekčné prostriedky, ktoré ničia baktérie a predchádzajú tak zápalom a aftom, napríklad Listerin.  Taktiež je dôležité posilňovať imunitu, taktiež mať dostatok spánku, kvalitnú stravu a predchádzať stresovým situáciám.

Ak problém s aftami pretrváva dlhšiu dobu alebo ich máte veľké množstvo, či sa u vás objavujú veľmi často (viac než trikrát ročne) je určite lepšie navštíviť lekára a poradiť sa s ním. Taktiež sa dá u niektorých zubných lekárov podstúpiť liečbu pomocou laseru. Ten jednak predchádza ďalšej tvorbe aftov ale aj urýchľuje hojenie a zmierní bolesť.