Ak máte vysoký tlak, potom sa na vás jeho príznaky prakticky vôbec neprejavujú. O to fatálnejšie sú však jeho následky. Oproti tomu nízky tlak vás na živote v drvivej väčšine prípadov nikdy ohrozovať nebude, avšak veľmi ovplyvní kvalitu života.

Hlavné príznaky nízkeho tlaku

Nízky tlak, odborne nazývaný hypertenzia sa u väčšiny ľudí prejavuje zvýšenou únavou či ospalosťou. Nízky tlak vedie tiež k častému omdlievaniu, postihnutému sa totiž motá hlava, a to predovšetkým pri vstávaní z postele.

Medzi ďalšie príznaky patrí silné potenie, výrazné búšenie srdca, závraty. U ľudí trpiacich nízkym tlakom tiež môže dochádzať k poruchám koncentrácie, mžitkám pred očami či hučanie v ušiach.

Ako je zrejme z opisu príznakov, je ich naozaj veľa. Pričom mnohé z nich s nízkym tlakom vôbec nemusia súvisieť. Ak chcete vedieť, či máte nízky tlak alebo nie, potom navštívte lekára a nechajte si tlak zmerať alebo si tlakomer zaobstarajte domov. Kde sa dá domáci tlakomer kúpiť a koľko stojí sa dočítate na konci nášho článku.

Aké sú hodnoty nízkeho tlaku

Za normálny krvný tlak je považovaná hodnota 120/80. Táto hodnota však platí pre zdravého a dospelého človeka. Optimálny tlak je ovplyvnený okrem iného predovšetkým vekom, pohlavím a zdravotným stavom jedinca. Napríklad u detí je za optimálnu hodnotu považovaný tlak 110/70, naopak u "cukrovkárov" zase 130/80.

O nízkom tlaku začíname hovoriť, ak hodnota klesne pod hranicu 100/60. Ako sme spomenuli vyššie, nemáva nízky tlak na rozdiel od tlaku vysokého väčšinou žiadne fatálne následky. Ak však systolický (tá vyššia hodnota) tlak klesne na 70, môžu už postihnutému jedinci začať zlyhávať orgány. Avšak takto nízky tlak je väčšinou následkom napríklad masívneho krvácania, popálenín alebo veľké dehydratácie. Má teda jasnú a jasne identifikovateľnú príčinu.

Čím je nízky tlak spôsobený a ako sa lieči

Príčin vzniku nízkeho tlaku je mnoho. Väčšinou je nízky tlak dôsledkom poruchy mechanizmov, ktoré v tele krvný tlak riadi. K týmto poruchám môže dochádzať pri dehydratácii, alergiách či nedostatku vitamínov. Dôvody však môžu byť aj závažnejšie, ako napríklad cukrovka, Infarkt myokardu, porucha činnosti srdca či nádorové ochorenia. Ak teda máte dlhodobé problémy s nízkym tlakom, radšej sa nechajte vyšetriť u lekára.

Tiež platí, že lieky na nízky tlak sa predpisujú len vo výnimočných prípadoch. dôležitá je tak predovšetkým prevencia nízkeho tlaku. Tá spočíva v dodržiavaní zdravého životného štýlu - teda dostatok aktívneho pohybu, dodržiavanie pitného režimu a pravidelné dopĺňanie vitamínov, či už stravou alebo rôznymi potravinovými doplnkami. Dôležitý je pritom najmä vitamín C.

[Productsearch 'celaskon', 4]

Tlak sa dá spoľahlivo zvýšiť aj konzumáciou slaných jedál. Naopak konzumácia kávy, ktorá býva často považovaná za účinný prostriedok na nízky tlak, príliš vhodná nie je. Po požití čiernej kávy síce tlak veľmi rýchlo stúpne, ale po určitej dobe sa opäť zníži, pričom môže zísť aj pod pôvodnú hladinu. Účinok čiernej kávy je tak len veľmi krátkodobý.

Ako si doma zmerať tlak

Pokiaľ máte vyššie popísané príznaky a chcete určite vedieť, či sú spôsobené nízkym tlakom alebo nie, potom navštívte lekára a nechajte si zmerať tlak u neho alebo si tlakomer zaobstarajte domov.

Na domáce meranie krvného tlaku slúžia ramenné alebo zápästné tlakomery. Výhodou zápästných tlakomerov je nižšia cena, malá veľkosť (nie je problém nosiť ich stále pri sebe) a tiež rýchlosť a jednoduchosť merania a ovládania. Nevýhodou je naopak ich menšia presnosť.

[Productsearch 'zápästný tlakomer', 4]

Ak to s pravidelným domácim meraním tlaku myslíte naozaj vážne, je lepšie si zaobstarať ramenný tlakomer. Ten je výrazne presnejšia a odolný proti rôznym pohybom pri meraní. Cena ramenného tlakomera sa pohybuje od niekoľko sto korún až po niekoľko tisíc korún. Závisí na výrobcovi a množstvo funkcií prístroja. [Productsearch 'ramenný tlakomer', 4]

Zápästné ako aj ramenné tlakomery sa dá kúpiť prakticky v každej online lekárni, ako je napríklad DrMax.sk, Pilulka.sk, BenuLekáreň.sk. Ponúka ich takisto aj web Prezdravie.sk. Pokiaľ v niektorom z týchto obchodov kúpite tlakomer preklikom cez Refundo.sk, bude vám za váš nákup formou cashbacku pripísaná časť utratených prostriedkov späť na váš účet. Prečítajte si, ako cashback na Refundo.sk funguje.