V súčastnosti už asi nikto nepochybuje, že sa deti nemôžu koronavírusom nakaziť. Taktiež je jasné, že i keď sa väčšinou v ich prípade stretávame s ľahkým priebehom choroby, nemôžeme to brať na ľahkú váhu. Deti veľmi často nemajú žiadne príznaky ochorenia.  Môžu ho však prenášať.

Aké sú prejavy korony u detí?

Koronavírus sa prejavuje rovnako ako zápal horných dýchacích ciesť.  Ak má vaše dieťa teplotu, mali by ste spozornieť. Bolesť hlavy, svalov a únava sú príznaky nastupujúcej chrípky. Rovnako tak však platia aj pre COVID-19.  Medzi časté príznaky potom patrí aj kašeľ a stažené dýchanie.

Menej časté sú príznaky spojené s bolesťou brucha, hnačka či strata chuti. Veľmi známy jav - strata čuchu – u detí nie je až tak častý ako u dospelých osôb.

Veľmi výnimočný prejav ochorenia COVID-19 je zápal pľúc či zápalový multisystémový syndróm detí (PIMS-TS).

Tip: Máte podozrenie, že ste ochoreli koronavírusom? Už ste niekedy počuli o prístroji menom Oximeter? Tento malý prístroj vám môže pomôcť ochorenie Covid-19 identifikovať. Prečítajte si, ako funguje a kde sa dá za výhodné ceny kúpiť. Čítajte viac: Oximeter môže pomôcť identifikovať Covid-19

Čo robiť pri podozrení na COVID-19?

Ak má vaše dieťa niektorý z uvedených príznakov, určite ho neposielajte von, do školy ani na verejné priestranstvá.  

Nepodliehajte panike. Môže skutočne ísť o prejav prechladnutia, či alergií. Deti sú na prechladnutie hlavne v období striedania teplôt veľmi náchylé, a preto sa nemusí hneď jednať o koronavírus.

Príznaky sledujte a ak dôjde k zhoršeniu, telefonicky kontaktujte svojho lekára a informujte ho o podozrení. S najväčšou pravdepodobnosťou budete vyslaní do odberného miesta na vykonanie najskôr antigénového testu, v prípade pozitívneho výsledku i na potvrdenie RT-PCR testom.

Ak sa len trochu dá, pokúste sa dieťa izolovať od ostatných členov rodiny. Vyhradte mu miestnosť v byte.  

Dbajte na zvýšenú hygienu v byte. Všetci členovia domácnosti by si mali umývať ruky mydlom aj viackrát denne najmenej 20 sekúnd a používať dezinfekčný prostriedok na ruky s obsahom alkoholu najmenej 60 %.

Dezinfikujte spoločné priestory a povrchy ako kuchynská linka, WC, umývadlo či kľučky na dverách.

Nezdieľajte taniere, riad, príbory, uteráky ani posteľnú bielizeň s ostatnými členmi domácnosti.

Urobiť tak môžete už vtedy, keď máte podozrenie na ochorenie. Nemusíte čakať až na pozitívny výsledok.  Tieto opatrenia sú účinné a mali by sa dodržiavať aj pri prejavoch bežnej chrípky či nádchy.

Kľúdový režim a dostatok tekutín by mali byť samozrejmosťou.

Ako chrániť deti pred koronavírusom

Koronavírus, ako už z názvu vyplýva je vírus, a šíri sa kvapôčkami uvoľňujúcimi sa pri kýchaní, kašľaní, smrkaní, ale aj pri rozprávaní či spievaní.  

Ochrániť deti pred koronavírusom môžete predovšetkým dodržiavaním hygienických návykov. Jednak sa s deťmi o ochorení rozprávajte a vysvetľujte im súčasnú situáciu, poučte ich o hygiene a buďte im príkladom.  Veďte svoje deti k tomu, aby:

  • si vždy dôkladne umývali ruky: po príchode domov, do školy, a pod.
  • predovšetkým v uzavretých priestoroch nosili rúško
  • dodržovali odstup – napríklad na ihriskách, snažte aby sa deti príliš nezhlukovali, nepili z jednej fľaše a pod.; u malých deťoch na to dohliadnu rodičia, u tých väčších….snažte sa im to prízvukovať

Zvyšujte obranyschopnosť organizmu svojich detí a posilujte ich imunitný systém. To docielite:

  • vyváženou a pestrou stravou
  • dostatočným spánkom
  • doplnením vitamínov a minerálov
  • pohybom a pobytom na čerstvom vzduchu, pokiaľ možno mimo väčších davov či skupinám ľudí

Tip: Obstarať vitamíny a minerály môžete aj výhodnejšie práve tým, že nakúpite cez Refundo.sk. Dostanete tak časť peňazí z objednávky späť formou cashbacku. Navyše môžete využiť aj rôzne sezónne zľavové kódy, ktoré vám cenu nákupu ešte ponížia.