Pri suchom kašli na rozdiel od kašľa vlhkého sa neprodukuje žiadny hlien. Je preto veľmi nepríjemný, a to najmä v noci, kedy chorému často neumožní zaspať či nerušene spať. Suchý kašeľ sa dá riešiť návštevou lekára, ale dá sa riešiť aj domácou liečbou pomocou voľne dostupných liekov či pomocou rôznych „babských rád“. Pozrime sa teda na túto nepríjemnú chorobu bližšie.

Čo je suchý kašeľ, čo ho spôsobuje a ako sa prejavuje

Suchý kašeľ býva veľmi často sprevádzaný aj škrabaním v krku. Kašľaním si všeobecne ľudský organizmus čistí dýchacie cesty. Tie môžu byť podráždené množstvom vecí – najmä však prachom či dymom. Obzvlášť u fajčiarov je suchý a dráždivý kašeľ veľmi častou chorobou. Najčastejšie je však kašeľ prejavom ochorenia dýchacích ciest, ako sú astma, alergie či rôzne zápaly.  Vzniká pri zápale horných ciest dýchacích. Veľmi často prechádza do kašľa vlhkého, kedy chorý začne vykašliavať hustý hlien.

Tip: Medzi liekmi na riedenie hlienu a pomáhajúcimi tak vykašľávaniu patrí napríklad sirup Stodal

Ak kašeľ trvá dlhšiu dobu (niekoľko týždňov), potom je určite dobré navštíviť svojho praktického lekára a poradiť sa s ním. Inak riskujete závažnejší chronický priebeh a väčšie zdravotné problémy.

Ako suchý kašeľ liečiť

Liečba suchého kašľu závisí vždy na tom, čo ho u konkrétneho jedinca spôsobilo. Najčastejšou príčinou je zápal nosohltanu, kedy sa dávajú lieky spomínajúci opuch sliznice – antitusiká (Stoptussin, Levopront, Robitussin apod.) alebo antihistaminiká (Fenistil, Zodac, Zyrtec). Na suchý kašeľ väčšinou naopak nepomohli antibiotiká – kašeľ totiž spôsobujú víry a nie baktérie, na ktoré naopak antibiotiká zaberajú.

Tip: Na tlmenie kašľa v noci potom zaberajú aj rôzne sirupy na kašeľ (Mucoplant). 

Rovnako je aj u suchého kašľu dobré dodržovať správny pitný režim, tzn. mať neustále dostatok tekutín. Doma zaviesť kľudový režim a tiež často a efektívne (krátko) vetrať – chladný a vlhký vzduch má totiž na sliznicu priaznivý vplyv, zatiaľ čo teplý a suchý vzduch ju dráždi. Pomôže aj zvlhčovanie vzduchu v miestnosti.

Ďalšia vec čo môže pomôcť, predovšetkým počas spánku, je podloženie hlavy. Pitie čaju proti kašľu sa tiež odporúča – najúčinnejšie byliny sú harmanček, šalvia alebo lipový kvet. Čaje je dobré piť niekoľko krát denne. Zvyšuje sa ich účinnosť. Na úľavu od kašľa pomáhajú aj Priesnitzove zábaly.