Zápal priedušiek, inak tiež bronchitída je veľmi nepríjemným a život strpčujúcim ochorením. Často potom prechádza do chronickej fázy, ktorá postihuje najmä mužov. Trpkú skúsenosť s akútnou bronchitídou majú aj maminky, pretože sú na ňu veľmi náchylné malé deti

Čo spôsobuje zápal priedušiek

Bronchitída je alebo akútna alebo chronická. V oboch prípadoch sa vyznačuje prakticky neustálym kašľom. Každopádne príčiny vzniku a liečba je pri oboch typoch zápalu priedušiek rozdielna.

Akútny zápal priedušiek – je spôsobený vírovou či bakteriálnou infekciou a často nasleduje po nachladnutí. Infekcia má inkubačnú dobu až tri dni a spôsobuje zahlienenie a tím aj kašeľ. Medzi najčastejšie príznaky patrí suchý kašeľ, ktorý postupne prechádza do vlhkého kašľa, nádchy, bolesti na hrudi, dýchavičnosti či vykašliavania hustých hlienov. Doba liečby je obvykle okolo siedmych dní, avšak pri dlhšom priebehu môže prejsť do chronickej fázy.

Chronický zápal priedušiek – je reakciou na nejaký vplyv/dráždenie zvonku (fajčenie, prach, špinavé ovzdušie) alebo je spôsobené dlhotrvajúcou a opakujúcou sa bronchitídou. Oboje oslabuje imunitu a predovšetkým dráždi sliznicu, ktorá je potom náchylnejšia na infekciu. O chronickej bronchitíde sa hovorí, keď kašeľ trvá dlhšie ako tri mesiace a prejaví sa aspoň dva roky za sebou. Tento typ bronchitídy môže trvale poškodiť priedušky či pľúca a predovšetkým vyvolať zápal pľúc alebo chronickú obštrukčnú chorobu pľúc.
 

Tip:Trápi vás suchý kašeľ. Prečítajte si náš článok Ako liečiť suchý kašeľ

Ako liečiť zápal priedušiek

Pri akútnej bronchitíde pomáhajú z bežne dostupných liekov antitusiká (vo fáze suchého kašľa) ako sú napríklad Stoptussin, Sinecod či Robitussin. Neskôr vo fáze vlhkého kašľa je vhodné nasadiť lieky, ktoré pomáhajú s vykašliavaním, napríklad ACC LONG, Ambrobene, Bromhexin, Erdomed, Mucosolvan. Deťom často dobre zafunguje sirup Prospan.
  


 

Pri chronickej bronchitíde je to zložitejšie. Určite je potrebné vyhýbať sa tomu, čo tento zápal spôsobuje, teda určite fajčeniu, prašnému prostrediu a podobne. Liečba potom prebieha pomocou špeciálnych liekov, ktoré trpiacemu pacientovi rozšíri dýchacie cesty a pomôžu tak k lepšiemu dýchaniu, ktoré tak nedráždi ku kašli. Tieto lieky je však nutné konzultovať s lekárom. 

Na zápal priedušiek pomáha taktiež množstvo takzvaných „babských rád“. Medzi ne patrí napríklad cibuľová šťava zmiešaná s medom, zmes medu a jablkového octu, inhalovanie odvaru z harmančeku a samozrejme mnoho bylinkových prieduškových čajov, z byliniek na kašeľ najviac pomáha skorocel, tymian či divozel. Taktiež pomáha úprava stravy. Oplatí sa vyhnúť potravinám spôsobujúcich zahlienenie, napríklad teda mlieko a mliečnym výrobkom či pečivu z bielej múky.