Bolesť ucha je veľmi nepríjemná. Často ju sprevádzajú aj iné podobne nepríjemné a život komplikujúce príznaky. Najčastejšie medzi ne patrí výtok z ucha, zaľahnutie ucha alebo tlak, svrbenie, pískanie či praskanie v uchu.

Čo spôsobuje bolesť ucha

Príčiny bolesti ucha môžu byť viaceré, od prievanu, cez bolesť od zubov až k bolesti od krčnej chrbtice či od vysokého hluku. Avšak zďaleka najčastejšou príčinou je zápal stredného ucha a hneď na druhom mieste je zápal vonkajšieho zvukovodu.

Zápal stredného ucha - veľmi často postihuje práve malé deti vo veku od troch mesiacov do troch rokov. Väčšinou nasleduje po nádche či po ochorení horných dýchacích ciest. Bolesť ucha potom spôsobuje tlak na ušný bubienok vytvorený hnisavou tekutinou. Zápal stredného ucha býva u detí často sprevádzaný horúčkou. Bolesti ucha sa väčšinou stupňujú a bývajú skutočne neznesiteľné. Dospelé osoby trpia týmto ochorením výnimočne, vylúčiť sa ho však nedá, najmä u starších ľudí.

Zápal vonkajšieho zvukovodu - prejavuje sa najčastejšie bolesť uzlin pod uchom, zaľahnutými ušami a často tiež výtokom z uší. Na rozdiel od zápalu stredného ucha, ktorý trápi najme malé deti, postihuje častejšie dospelú populáciu. Jeho príčinou totiž môže byť nesprávne čistenie uší či zavlečenie nečistoty do ucha napríklad od prachu či zo špinavej vody. To všetko môže spôsobiť infeciu.

Ako liečiť bolesť ucha

Bolesť ucha spôsobenú zápalom stredného ucha sa dá liečiť mnohými spôsobmi. Pomocou ľudových rád alebo pomocou voľne dostupných liekov. Z liekov sa často odporúčajú nosné kvapky, napríklad Olynth, Nasivin, či Sanorin. Ďalej sa musí znižovať teplota (ak nastúpi) a tiež sa berú lieky od bolesti. Medzi takéto prostriedky patria pre deti Panadol či Nurofen, pre dospelých Paralen, Acylpyrin,  Ibalgin či Ibuprofen.

Medzi najčastejšie "babské" rady patrí prikladanie cibule či cesnaku k uchu alebo priamo do ucha. Ďalším spôsobom prírodnej liečby ucha je prikladanie studených obkladov alebo kloktanie odvaru z harmančeku či paliny.

Akonáhle nič z vyššie uvedených rád nefunguje a bolesť neustupuje či sa dokonca stupňuje, bude určite nutná návšteva lekára, ktorý väčšinou predpíše antibiotiká alebo v niektorých prípadoch bude musieť bubienok prepíchnuť, aby hnisavá tekutina mohla z ucha odtiecť.

V prípade, že sa jedná o zápal zvukovodu, musí sa zvukovod vyčistiť. K tomu slúžia rôzne kvapky a spreje do uší, napríklad Fytofontana peroxid či Vaxol.  Odporúča sa tiež preplach ucha jablkovým octom zmiešaným s alkoholom.

Ak ucho bolí dlhšiu dobu a nič nezaberá, určite navštívte lekára, ideálne na ORL. Neriešenie týchto problémov by totiž mohlo viesť k poškodeniu či až dokonca k strate sluchu.