Zažil ju už každý z nás. Bolesť  brucha môže mať banálne dôvody, rovnako ako môže signalizovať vážne ochorenie. Určite sa ju ale nevyplatí podceňovať nech už sú dôvody akékoľvek.

Medzi najčastejšie dôvody bolesti brucha patria rôzne zažívacie problémy spôsobené konzumáciou ťažkého alebo nevhodného jedla a z toho plynúce nadúvanie či dokonca zápcha. Tento pôvod bolesti, aj keď určite nepríjemný, je ale tým pozitívnejším z pohľadu dlhodobých zdravotných dôsledkov. Výrazne horšie dopady môžu mať iné príčiny bolesti. Je ich naozaj mnoho – cez zápal žlčníka, Crohnovu chorobu či celiakiu až po závažné zdravotné komplikácie spôsobené rakovinou čriev, pečene, žalúdku či pankreasu. Najčastejšie príznaky spojené s bolesťou brucha sú kŕče, nevoľnosť, zvracanie, plynatosť, hnačka či zápcha.

Crohnova choroba – je to zápal čriev spôsobený tým, že organizmus napadá vlastné bunky. Spúšťačom býva najčastejšie zdravotný štýl či stres. Riešením problému je potom väčšinou operácia.

Príčiny bolesti brucha

O ktorý z hore uvedených zdravotných problémov sa jedná, pomáha lekárom najčastejšie určiť konkrétne miesto, kde brucho bolí. Ak sa však jedná o dlhú neustupujúcu bolesť celého brucha, je potrebné čo najrýchlejšie previesť odborné vyšetrenie.

Najčastejšie príčiny bolesti brucha podľa lokalizácie bolesti:

Bolesť v podbrušku – tu sa môže jednať o zápal slepého čreva, ľadvinovú koliku či Crohnovu chorobu. Zápal slepého čreva síce obyčajne začína v nadbrušku, ale často sa presúva do oblasti v pravom podbrušku. Rovnaká lokalita, teda pravé podbruško býva spojená aj s Crohnovou chorobou. Naopak ľadvinovú kolika sprevádza bolesť v podbrušku vystreľujúca tupú bolesť do chrbta a boku na jednej či druhej strane brucha.

Bolesť v nadbrušku – najčastejšie ide o črevnú chrípku, ale aj o podráždený žalúdok, žalúdočné vredy, zápal pankreasu, zápal pobrušnice, žlčník či dokonca infarkt. Dôležité pritom je, na ktorej strane brucho bolí.  Ak je to na ľavej strane pod rebrami, tak môže ísť o zápal pankreasu či žalúdočné vredy. Ak brucho bolí na pravej strane, potom je najčastejším dôvodom žlčník. Akonáhle bolí brucho na oboch stranách, často sa jedná o zápal pobrušnice.

Bolesť brucha v oblasti pupka – dôvodom tohto druhu bolesti bývajú natiahnuté brušné svaly, brušná prietrž (hovorovo pruh) či zápal slepého alebo tenkého čreva. Bolesť nad pupkom, ktorá vystreľuje až do chrbta potom ukazuje na zápal pankreasu.

Liečba bolesti brucha

Liečba bolesti brucha je samozrejme závislá na príčine, ktorá ju spôsobila. Ak sú bolesti brucha miernejšieho rázu, potom najčastejšie pomôže úprava jedálnička, nasadenie diéty, dodržovanie životosprávy či rôzne prírodné prostriedky, napríklad čaj z anízu a feniklu, koriandru, harmančeku či medovky, odvar z rasce, obklady či rôzne iné špeciálne čajové zmesi proti bolestiam žlčníku či žalúdku.

Pomôcť môžu aj rôzne voľne dostupné lieky. Na nadúvanie Espumisan, na hnačku potom Smecta či čierne uhlie. Najúčinnejšími liekmi potom bývajú lieky obsahujúce látku Omeprazol, teda tzv. blokátory protónovej pumpy, medzi tieto lieky patrí loseprazol či Apo-Ome.

Bolesť brucha sa určite nevyplatí podceňovať. Najmä ak trvá dlhšiu dobu je nutné navštíviť lekára a nechať sa vyšetriť.