Názov žihľavka získala táto kožná choroba podľa svojich príznakov. Vyrážka totiž pripomína reakciu ako pri popŕhlení žihľavou. Žihľavka trápi často deti a v dospelosti potom viac ženy než mužov. Často ju mávajú tehotné ženy.

U detí býva často spôsobená reakciou na infekciu alebo ako alergická reakcia na nejaké podráždenie, napríklad po uhryznutí hmyzom či na konzumáciu nejakého druhu potraviny. U dospelých ju spôsobujú skôr iné dôvody, najčastejšie stres, podráždenie od slnka či reakcia na lieky.

Ako žihľavka vypadá?

Žihľavka sa môže vyskytnúť po celom tele, ale najčastejšie sa objavuje na krku, rukách, tvári, na bruchu či na chrbte.

Hlavným poznávacím znamením žihľavky je vyrážka, ktorá svrbí. Tá ma väčšinou formu pupienkov a môže mať červenú a niekedy aj bielu farbu. Okolom pupienkov sa neskôr často vytvoria začervenané miesta, ktoré sa môžu rozšíriť až do rozsiahly plôch po celom tele.

Ako sme uviedli vyššie ďalším dôležitým príznakom je nepríjemné svrbenie, ktoré vyrážku sprevádza. Je dôležité si uvedomiť, že postihnuté miesta by sa nemali nikdy škrabať. Tým sa totiž môže celý problém len zhoršiť, napríklad zanesením nejakej ďalšej infekcie.

Žihľavka sa môže prejavovať aj drobnými (niekedy aj väčšími) pľuzgiermi. U niektorých ľudí môžeme pri žihľavke pozorovať aj iné sprievodné príznaky. Medzi také patrí únava, bolesti hlavy, problémy s dýchaním či prehĺtaním, bolesťami kĺbov a niekedy aj nevoľnosť sprevádzaná hnačkou či zvracaním.

Je skutočne dôležité si uvedomiť, že žihľavka vzniká ako reakcia na nejaké dráždenie u konkrétneho jedinca. V žiadnom prípade teda nie je nákazlivá, nedá sa ju preniesť z človeka na človeka!

Ako se žihľavky zbavit?

Žihľavka veľmi často sama odoznie. Väčšinou potom, čo postihnutý obmedzí kontakt s podnetom, ktorý ju vyvolal. Často je však pravý dôvod žihľavky záhadou, a to ako pre postihnutého, tak pre lekára. Ako sme napísali vyššie, určite sa žihľavka nesmie škrabať. Uľaviť od svrbenia naopak pomôžu studené či vlažné obklady prikladané na postihnuté miesta.

Na žihľavku sa skôr neodporúčajú rôzne bylinky. Tie totiž často bývajú alergénne a môžu tak dráždenie spôsobujúcu vyrážku len prehĺbovať. Z byliniek môže pomôcť iba levanduľa či skorocel vo forme prísad do kúpeľa.

Určite je vhodné vyvarovať sa niektorým potravinám, ktoré môžu dráždenie spôsobovať. Medzi také patria aj korenené jedlá, farbené či dochucované potraviny, ovocie, niektorá zelenina, napríklad paradajky, orechy, ryby či pliesňové syry.

Na žihľavku pomáhajú aj rôzne voľne dostupné lieky. Medzi také patrí takzvané antihistaminika, ako napríklad Zyrtec či Zodac alebo rôzne kortikosteroidy, ktoré pôsobia protizápalovo. Na nepríjemné svrbenie sa potom predávajú rôzne masti na žihľavku. Tie väčšinou obsahujú chladivý mentol.

Ak žihľavka trvá dlhšie než šesť týždňov, potom sa jedná o žihľavku chronickú. V tom prípade je potrebné skutočne identifikovať sprievodcu dráždením a radšej navštíviť lekára. Choroba sa totiž väčšinou opakovane vracia a dokáže tak veľmi znepríjemniť život.