Chrbát patrí medzi najviac zaťažované časti tela. Chrbtica a chrbtové svalstvo nám umožňuje vzpriamené držanie tela. S bolesťou chrbta sa stretol snáď každý z nás. Väčšinou postihuje starších jedincov, ale v niektorých prípadoch sa nevyhýba ani mladým či deťom. Chrbát nás môže bolieť na mnohých miestach. Najčastejšie bývajú zasiahnuté miesta ako sú krčná, hrudná, bedrová či krížová oblasť. Aj príčiny môžu byť značne rozdielne - od civilizačných, ako sú sedavé zamestnanie, cez napríklad ľadvinové kamene až po vyskočené platničky či dokonca rakovinový nádor alebo infarkt myokardu.

Príčiny a druhy bolesti chrbta

Bolesti chrbáta môžu byť akútne alebo chronické. O chronických hovoríme vtedy, ak trvajú dlhšie ako 6 mesiacov. Akútne bolesti naopak väčšinou odoznejú do dvoch až troch týždňov.

Najčastejšie druhy bolesti chrbta a ich príčiny:

  • bolesti krčnej oblasti - býva spôsobená sedavým spôsobom života či špatným držaním tela
  • bolesti hrudnej oblasti - môže za ňu často oslabené svalstvo a špatné držanie tela
  • bolesti bedernej oblasti - príčinou býva nadmerná námaha alebo zlý spôsob posedu
  • bolesti v oblasti ľadvin - u žen býva príčinou menštruácia, inak často ľadvinová kolika

Dalšími príčinami bolesti chrbta bývajú najčastejšie prechladnutie, obezita či nadváha, rôzne druhy úrazov, stres či ploché nohy.

Bolesti crbta sa rozhodne nevyplatí podceňovať. Môžu totiž byť aj prejavom rôznych, často aj veľmi závažných, ochorení. Medzi tie najčastejšie patria žlčníkové či ľadvinové kamene, rakovina, osteoartróza, vyskočená platnička, infart myokardu, Bechterevova choroba či Scheuermannova choroba.

Liečba bolesti crbta

Od bolesti chrbata uľaví množstvo rôznych liekov. Veľmi často sa však aplikuje rehabilitačná liečba a dôležitá je tiež prevencia či pravidelné cvičenie.

Bolesti chrbta sa liečia najčastejšie pomocou antireumatík, sedatív, analgetík či myeorelaxanciou. Vhodným riešením môžu byť napríklad analgetiká vo forme tabliet. K uvolneniu ztuhnutých chrbtových svalov pomáhajú aj rôzne masti, krémy a gely (Olfen, Flector, Veral, Cannaderm Thermolka) či hrejivé náplasti (VoltaTherm, LIVSANE). Uľaviť od bolesti potom pomáhajú aj lieky ako Ibalgin, Brufen či Paralen. 

Na bolesť chráta existuje aj množstvo rád či byliniek. Vyskúšajte napríklad obklady zázvorové obklady či potieranie ľubovníkovým olejom. Pomáhajú aj bylinné kúpele zo smrkového ihličia či rozmarínu.

Dôležité je však prevencia a s ňou spojené cviky proti bolesti chrbta. Dôležitý je samozrejme zdravý pohyb sám o sebe. K aplikácii vhodných cvikov je však lepšie sa najskôr poradiť s obdobrníkom (fyzioterapeuti, rehabilitační pracovníci). Cviky sú totiž rozdielne podľa toho, v ktorej oblasti chrbta máte problémi a nevhodným cvičením by ste si mohli skôr uškodiť než pomôcť. Veľmi vhodným cvičením, ktoré bolesti chrbta predchádza je jóga či pilates. Vynikajúci šport je potom pravidelné plávanie.

Pamätajte aj na kvalitný spanok a teda aj kvalitné matrace. A tiež na správne držanie tela, napríklad pri práci na počítači. Mnohým problémom sa dá predísť výberom kvalitnej stoličky či správnym nastavením výšky monitoru.