Hlavnou príčinou vzniku zápalu šliach je nadmerné zaťažovanie a preťažovanie určitých častí ľudského tela. To môže vzniknúť v dôsledku neustále sa opakujúcej či nadmernej záťaže, napríklad pri sedení pri počítači, manuálnej práci alebo aktívnom športe. V takom prípade potom nemajú šľachy dostatok času na regeneráciu a vznikne zápal. 

Dôvodov vzniku zápalu šliach však môže byť viac. Niekedy to môže byť spôsobené bakteriálnou infekciou, inokedy ako napríklad pri reumatickom zápale, je spôsobený nákazou streptokokom.

Najčastejšie bývajú zápalom postihnuté tieto miesta:

  • ruka
  • predlaktie (tzv. tenisový lakeť)
  • zápästie
  • Achillova šľacha
  • nohy
  • priehlavok (zastaralo: nárt)

Ako spoznať, že sa jedná o zápal

Ako sme už písali vyššie, zápal šliach vzniká veľmi pomaly, je teda veľmi ťažké ho identifikovať včas a predísť tak jeho plnému rozpuknutiu. Prvé príznaky sa prejavujú vo zvýšenej citlivosti postihnutého miesta na dotyk či dokonca svrbením. Neskôr potom prechádza v nepríjemnú bolesť, ktorá značne obmedzuje prípadne priamo znemožňuje postihnutému normálny pohyb.

Postihnuté miesto býva často červené, napuchnuté a bolestivé. Po hmate býva aj často teplé, teplejšeie než okolité tkanivo.

Ako sa zápalu šliach zabaviť

Ak sa jedná o zápal šliach spôsobených preťažovaním či stereotypným používaním, zaberá väčšinou pokojová liečba. Ta spočíva v tom, že sa obmedzí hybnosť daného miesta (ortézou, obväzom prípadne až sádrou) a postihnuté miesto sa tak zregeneruje a zápal ustúpi.

Táto liečba sa dá podporiť prikladaním studených obkladov či použitím chladivých gelov. Len pozor pri zápale na rukách. Ak sa jedná o  syndróm karpálneho tunelu, potom chladivé obklady a gely naopak škodia. Pokiaľ máte podozrenie na "karpály", navštívte radšej svojho lekára.

Liečba sa dá podporiť aplikáciou rôznych protizápalových liekov či mastí.

Prevencia zápalu šliach

Všeobecne je najlepšou prevenciou zápalu šliach vyvarovať sa takých činností či stereotypom, ktoré k jeho tvorbe prispievajú či priamo spôsobujú. To znamená svaly a šľachy nadmerne nepreťažovať ale dopriať im dostatok času na regeneráciu. A tiež rozbíjať stereotypné činnosti zmenou pohybu. Ak napríklad väčšinu dňa presedíte pri počítači, tak sa pravidelne preťahujte alebo sa choďte občas prejsť, prečistiť si hlavu a rozhýbať telo.

Pre prevenciu rôznych zápalov slúžia taktiež potravinové doplnky a vitamíny. Odporúčame konzumovať potraviny bohaté na bielkoviny a pravidelne doplňovať vitamíny ako sú horčík, draslík a vápnik.