Je to dosť ošemetná téma, nikto o tom rád nehovorí a pritom sa jedná o pomerne častý problém. Neplatí, že sa s vaginálnym zápalom alebo svrbením potykajú len sexuálne aktívne ženy. Nepríjemné svrbenie a pálenie pošvy môže mať hneď viac dôvodov. K svrbeniu môže dochádzať po sexe, avšak aj po menštruácii alebo pred ňou, v tehotenstve alebo po ukončení užívania antibiotík.

Kvasinková infekcia

Kvasinková infekcia alebo aj mykóza pošvy je najčastejšou príčinou pálenia a svrbenia. Nastáva pri zmene mikrobiálneho prostredia, v ktorom sa začnú kvasinky rýchlo množiť. Spôsobiť by ju mohla nedostatočná hygiena alebo naopak prehnaná hygiena. Môže k tomu dôjsť aj po liečbe angíny antibiotikami. To je u žien pomerne častý dôvod. Pálenie a svrbenie môže byť sprevádzané aj vaginálnym výtokom, prípadne dôjde k zápalu pyskov ohanbia. To má za následok bolestivý pohlavný styk či močenie.

Prostredie vhodné na množenie kvasiniek vytvára aj nosenie nepriedušného spodného prádla, tesných riflí, prípadne dlhšie zotrvanie v mokrých plavkách. 

Ako predchádzať vzniku kvasinkovej infekcie

Z vyššie popísaného je zrejmé hneď jedno pravidlo; spolu s užívaním antibiotík sa odporúča užívať aj laktobacilky. Tie sú vhodným prostriedkom na zabránenie vzniku infekcie. Pri opakujúcom sa probléme určite stojí za zváženie prehodnotiť spôsob obliekania, prípadne kvalitu a materiál spodného prádla (najvhodnejšia je bavlna).

Určite sa odporúča dbať na hygienu a pri sprchovaní a umývaní používať mydlá bez chemických prídavných látok či parfumované mydlá. Používajte radšej mydlá, peny či gely na intímnu hygienu. Pri preventívnom používaní gelov a pien na intímnu hygienu však dbajte na to, aby ste neprekračovali odporúčané dávkovanie aj frekvenciu. Môže sa stať, že vznikne na daný prípravok rezistencia a potom nebude účinný v prípade vzniknutých problémoch. Intímne gely a mydlá sú okrem lekární  bežne dostupné aj obchodoch s kozmetikou ako napríklad Notino.sk, Naures.sk, Brasty.sk, BIOnatural.sk, Yves Rocher.sk a ďalšie.

Ako liečiť pálenie a svrbenie pošvy

Liečba môže byť v tomto prípade pomerne jednoduchá. Veľakrát problém vyriešia aj voľne dostupné prípravky z lekárne. Tieto prípravky majú rôzny formu. Od krémov až po vaginálne výplachy či tablety. Dôležité je, aby obsahovali látku klotrimazol. Najmenej jeden produkt je dostupný v každej lekárni.

V prípade, že problém neodoznie v priebehu jedného či dvoch dní, alebo sa jedná o prvú skúsenosť s takýmito zdravotnými nepríjemnosťami, je lepšie navštíviť lekára. Lekára by ste mali navštíviť aj v prípade neistoty, či sa jedná o kvasinkovú infekciu, alebo tiež ak sa problém vyskytuje opakovane a často (častejšie ako za 6 mesiacov).

Ak pociťujete bolesť v podbrušku, krvácate mimo menštruáciu, máte teplotu či naopak zimnicu, trpíte nevoľnosťou, ste tehotná alebo kojíte, máte viac sexuálnych partnerov alebo sa jedná o zapachajúci vaginálny výtok určite vyhľadajte lekára.

Svrbenie v pošve a domáca liečba

Hlavnou babskou radou, ktorá prinesie úľavu v tomto prípade, sú predovšetkým sedacie kúpele. Môže sa použiť odvar z harmančeka, šalvie, mäty a rebríčka.

Tip: Obstarať krémy môžete aj výhodnejšie práve tým, že nakúpite cez Refundo.sk. Dostanete tak časť peňazí z objednávky späť formou cashbacku. Navyše môžete využiť aj rôzne sezónne zľavové kódy, ktoré vám cenu nákupu ešte ponížia.